„Cilvēki – kalni” Pedvālē

12345

 

Aizvadītās nedēļas nogalē, siltā un brīnišķīgi saulainā 3. oktobra dienā, 20 Rīgas Amatniecības skolas audzēkņi kopā ar pasniedzējiem viesojās Pedvālē.Bijām ļoti priecīgi ar kultūras ministri Daci Melbārdi vienoties kopējā dziesmā „Saule, Pērkons, Daugava” Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja rīkotajā pasākumā „Saules ceļš” kurā, tika aizvadītas divas priekpilnas dienas. 
Tika realizēta arī performance „Cilvēki - kalni” uz kuras sagatavošanu un norisi idejas autore māksliniece Laura Feldberga aicināja arī Rīgas Amatniecības skolas audzēkņus, lai kopīgi izveidotu iespaidīgu, dzīvu mākslas darbu Pedvāles dabas ainavā. “Cilvēki - kalni” ir dzejnieku Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadam veltīts radošs notikums Pedvāles muzejā.
    Ideja. Par dižiem cilvēkiem mēdz teikt, ka viņi dzīvē sasnieguši virsotnes. Kalns kā simbols mākslā un literatūrā saistās ar tiekšanos pēc sasniegumiem un grūtību pārvarēšanu, ar izaugsmi, arī ar spēju veikt grūtu ceļu un iegūt jaunas zināšanas, gudrību. Dažādās jomās – mākslā, zinātnē, politikā un citur – ir cilvēki, kuri izmatojuši talantu un iegūtās zināšanas tā, ka viņu paveiktais ir labvēlīgi ietekmējis citus cilvēkus, pat veselas paaudzes. Latviešu literatūrā šādi izcili cilvēku ir Rainis un Aspazija. Par viņiem var teikt, ka viņi ir sasnieguši īpašas virsotnes tajā jomā, kurā visu mūžu strādāja – literatūrā.
Tomēr ne tikai slaveni un visiem zināmi cilvēki ar savu darbu sasniedz virsotnes. Katrs cilvēks tiecas kaut ko vērtīgu izdarīt, nodzīvot labu dzīvi – sasniegt savu virsotni.
     Performancē „Cilvēki – kalni” katrs tās dalībnieks uz brīdi kļuva par cilvēku – kalnu. Performance notika Briņķu kalna nogāzē Pedvāles parkā. Dalībnieki bija tērpti īpašos tērpos, kuru forma atgādināja kalnu. Katram bija ierādīta vieta, kurā jānostājas, jānostiprina tērps atbilstoši norādījumiem un performances laikā uz īsu brīdi jāpaliek nekustīgiem kā kalniem. Visi dalībnieki kopā veidoja lielu, vienotu kompozīciju.
„Cilvēki – kalni” performancē katram tās dalībniekam ir iespēja uz brīdi sevi sajust kā virsotni, samērot sevi attiecībā pret ainavu un citiem cilvēkiem, piedzīvot savu vienatni un arī saistību ar lielo pasauli.