Foto izstāde "Glabātāji"

123

 

 


  Latvijas Kara muzejā saglabātās vēstures liecības ir lielākā dāvana Latvijas armijas simtgadē. Foto izstāde “Glabātāji” kura Latvijas Kara muzejā būs apskatāma līdz 19. jūlijam ir tapusi sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējiem un studentiem – topošajiem fotogrāfiem. Izstādē dokumentēti muzeja darbinieki un tajā esošie priekšmeti, kas saglabājušies no latviešu karavīru dzīves un dienesta. Izstāde ir veltījums Latvijas armijas 100gadei, kas plašāk tiks atzīmēta jūlijā.

 

 

 

 


  Pati fotografēšana nesagādāja grūtības. Grūtākais studentiem bija uzturēt sarunu ar cilvēkiem, kuri lielu daļu no savas dzīves ir veltījuši noteiktu vēstures posmu izpētei vai vēsturisko priekšmetu saglabāšanai. Un šie cilvēki bija ļoti dažādi. Radās iespaids, ka darbinieki, kuri uz īsu mirkli   nosēdās objektīva priekšā, tika izrauti no kādas citas pasaules, pasaules, kura mums bija pavisam sveša. Bet mani pašu visvairāk pārsteidza tas, kā mainījās paši jaunieši (jaunie fotogrāfi). Viņi, saskaroties ar šiem neparastajiem muzeja darbiniekiem, kļuva mazliet līdzīgi saviem modeļiem- lēnprātīgi un nopietni.


  “Jo vairāk runājām ar studentiem, jo skaidrāk mēs sapratām, ka portretu sērija reflektē tās smalkās attiecības, kas pastāv starp muzeju darbinieku un vēsturisko artefaktu. Attieksme, kāda ir katram darbiniekam pret viņa izvēlēto priekšmetu, nav vārdos aprakstāma un mēģināt to aprakstīt, nozīmētu to reducēt līdz literārām klišejām. Iespējams, fotogrāfijas medijs ir vispiemērotākais instruments, ar kura palīdzību mēs varam iedziļināties šajās smalkajās attiecībās.” Saka Reinis Fjodorovs