Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma Mediju mājas izstāžu telpā no 2025. gada 13. maija līdz 6. jūlijam ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas prorektora un RMMT absolventa Andra Vītoliņa gleznu izstāde “Fundaments Un Izvirdums”
Mana pieredze Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā sākās deviņdesmito gadu sākumā — laikā, kad Latvija piedzīvoja fundamentālas pārmaiņas. Padomju sistēmas sabrukums un jaunās valsts tapšana radīja vidi, kurā ikdiena saplūda ar vēsturi. Ekonomiskās grūtības, tukšie veikali, degviela cisternās pie skolas un loģistikas krīze ar retiem vilcienu reisiem uz centru bija realitāte, kas mūs rūdīja.
Toreizējā brīvība robežojās ar anarhiju. Skola saplūda ar ielas dzīvi un bohēmu. Nebija sociālo tīklu vai digitālo burbuļu — bija fiziska pieredze, kontakti, haltūras un arī kautiņi. Šis haotiskais laiks deva unikālu pasaules redzējumu un impulsu mākslinieciskai domāšanai. Tas radīja vēlmi ne tikai skatīties, bet redzēt — ieraudzīt kopsakarības, procesus un struktūras, kas veido mūsu pasauli.
Sākumā mani saistīja tehniskie procesi, mehānika, industriāli objekti. Fotogrāfija kalpoja kā pamats pētījumam un vizuālai analīzei. Vēlāk — pievērsos brīvākai izteiksmei, atbrīvojoties no dokumentalitātes, lai veidotu pašam savu pasauli, kurā reflektēt par cilvēka veidotajām struktūrām.
Šajā izstādē iekļautie darbi runā par varas struktūrām, civilizācijas ideju uzplūdiem un norietiem, par stabilitātes ilūziju un tās trauslumu. Runājot par varenību, es vēlos nošķirt spēku no varas. Varenība — manā skatījumā — ir kas dziļāks, transcendentāls. Kad idejas zūd, tukšumu piepilda primitīvas kaislības. Kad vara zaudē savu idejisko kodolu, tā kļūst par manipulāciju rīku. Tad rodas jautājumi:
Kas kontrolē šo sistēmu? Vai mēs tai ticam? Vai spējam tai pretoties? Un — vai varenība, kas šķiet nesatricināma, var sabrukt, lai radītu vietu kam jaunam?
Šie jautājumi ir centrālie arī manā mākslā. Tā ir mēģinājums analizēt un konstruēt vizuālu valodu laikmetam, kurā dzīvojam.
Ar cieņu,
Andris Vītoliņš