Mobilitātes aktivitātes profesionālajā izglītībā.
ERASMUS+ KA121 projekta Nr. 2024-1-LV01-KA121-VET-000220391 īstermiņa mobilitātē, laika periodā no 16.septembra līdz 27.septembrim, uz Apvienotās Karalistes pilsētu Londonu bija devušies 8 RMMT Dizaina nodaļas audzēkņi– Kate Grīna (Interjera dizains 4.kurss), Emīlija Līna Kreicberga (Interjera dizains 4.kurss), Madara Risberga (Produktu dizains 3.kurss), Leina Nāburga (Produktu dizains 3.kurss), Jurijs Lukijanišens (Grafikas dizains 3.kurss), Amanda Otomere (Grafikas dizains 4.kurss), Amēlija Arieta Peškure (Vides dizains 4.kurss), Paula Vingrovska (Vides dizains 4.kurss).
Pirmajā nedēļā jauniešus mobilitāte pavadīja Dizaina nodaļas pedagogi Mārtiņš Valters, Renāte Bāliņa un Armands Sidarovičs. Mobilitātes vidū notika pedagogu rokāde un ar jauniešiem kopā bija pedagogi Inese Līne, Ēriks Šļusars un Reinis Semēvics.
Mūsu grupu uzņēma RMMT sadarbības partneris Apvienotajā Karalistē, uzņēmums THEATERSHIP.
Projekta laikā es iepazinu vietējo kultūru, ieguvu jaunus draugus un attīstīju sevi gan profesionāli, gan personīgi. Londonā mums tika dota lieliska iespēja iepazīt ārzemju dizainerus, iedvesmoties, veidot kontaktus un mācīties. Apmeklējām tādas vietas kā Tate Modern, Saatchi Gallery, Gilbert and George Centre un National Gallery.
Bijām arī uz kino studiju, kur mums pastāstīja par filmēšanas procesu un parādīja, kas notiek aiz kadra, kas man likās ļoti interesanti. Šo dienu laikā mēs visi sadraudzējāmies un pavadījām daudz laika kopā, šis 12 dienas noteikti bija ļoti brīnišķīgas un piedzīvojumiem bagātas.
Amanda Otomere
Mani neticami iedvesmoja Londonas arhitektūra un tās daudzveidība, sākot no Vestminsteras pils, Svētā Pāvila katedrāles, daudzām citām baznīcām un beidzot ar Cucumber Building, The Shard, neticamo Lloyd’s Tower un citām aizraujošām 20.-21. gadsimta celtnēm.
Galvenā iedvesma man bija ne tik daudz pati māksla un dizains, bet gan tās milzīgais daudzums, cilvēku pūlis, dizains un māksla, kas ir visur. Katrs plakāts, skrejlapa un izkārtne ir rūpīgi noformēta, prieks skatīties! Es vēlos izteikt milzīgu pateicību ERAMSUS+ par šādu iespēju nodrošināšanu studentiem.
Jurijs Lukijanišens
University of Hertfordshire mākslas departaments mūs laipni uzņēma un pastāstīja par to, ko universitāte spēj piedāvāt topošajiem studentiem. Pastāstīja par mācību procesiem, kā arī parādīja studiju telpas, kurās ikdienā darbojas. Bija iespēja redzēt studentu veiktos darbus. Ļoti ieinteresēja to, ko citas valstis spēj piedāvāt, pēc šī apsvēršu studijas ārzemēs. Atrodoties izstādē “Material Matters” ļoti ieinteresēja tas, kā cilvēki nonāca līdz savam gala produktam un dzirdēt par to tālākajiem mērķiem. Paplašināja manu redzējumu par to, ko spēju darīt pēc skolas pabeigšanas.
Noteikti kļuvu drošāka ar angļu valodas pielietošanu. Uzlaboju savu spēju izprast un kritizēt dizainus. Tiešām izbaudīju iespēju būt, kur citur un redzēt, kas notiek arī ārpus Latvijas. Šāda tipa projektus noteikti ieteiktu studentiem gan pedagogiem.
Leina Nāburga
Mēs apmeklējām ‘’University of Hertfordshire’’, man patika tas, ka man bija iespēja iziet cauri visai skolai un saprast, ko tieši viņi piedāvā, un kādā veidā viņi māca studentus. Visi studentu darbi bija patiešām iespaidīgi un prātam neaptverami. Man šī skola ļoti piesaistīja, kā produktu dizainerim, jo tur man būtu plašas iespējas savā jomā, un es apsveru censties iestāties tajā.
Bija tāda sajūta, ka prom biju veselu mēnesi. Šis izbrauciens man lika skatīties uz dzīvi savādāk, pasaulē ir tik daudz iespējas, ja tu tās meklē. Manas angļu valodas spējas arī ir uzlabojušās un jūtos daudz drošāk runāt.
Es noteikti ieteiktu arī citiem piedalīties Erasmus, jo tā ir vislabākā iespēja, ko tev var dot. Tu paplašini savu redzējumu uz pasauli, kultūru, tu vari redzēt, kādas iespējas pēc skolas ārpus savas valsts tevi sagaida, un protams iegūt jaunus draugus, ar kuriem tu būsi daudz ko piedzīvojis. Ja man būs iespēja vēl kam šādam, noteikti nelaidīšu garām un izbaudīšu.
Madara Risberga
Pieredzes ziņā, šis projekts deva ļoti daudz jaunas idejas un skatījumus uz dažādām lietām, kā materiālu atkārtotā izmantošana dizainā, dabai draudzīgāki risinājumi projektos un dizainu stilistika.
Šis projekts ne tikai paplašināja manas zināšanas mākslā, dizainā un materiālos, bet arī paplašināja manas angļu valodas zināšanas komunicējot ar dažādiem cilvēkiem. Es esmu ļoti pateicīga par doto iespēju piedalīties šajā projektā. Es ieguvu ļoti daudz informācijas un patiešām patīkamu pieredzi. Es iesaku jebkuram studentam pieteikties Erasmus+ projektos.
Emīlija Kreicberga
Manas Erasmus pieredzes laikā man bija iespēja pilnībā iegrimt dažādos Londonas dizaina kultūras aspektos. Es apmeklēju dažādas dizaina izstādes un izpētīju ievērojamas mākslas galerijas, piemēram, Serpentine Gallery, Saatchi Gallery un Tate Modern, kur ieguvu vērtīgas atziņas par mūsdienu dizaina tendencēm un materiāliem. Apmeklējot dizainam veltītas vietas, piemēram, Dizaina muzeju, kā arī citas iestādes, piemēram, Britu muzeju un Viktorijas un Alberta muzeju, manas zināšanas par vēsturiskajiem un mūsdienu dizaina principiem ievērojami paplašinājās.
Šī pieredze ne tikai uzlaboja manas praktiskās dizaina prasmes, bet arī uzlaboja manas angļu valodas zināšanas un pašpārliecību, orientējoties jaunā vidē. Es iemācījos vērtīgas laika plānošanas, budžeta plānošans un komunikācijas prasmes, kļūstot neatkarīgāka un iemācoties pielāgoties neparedzamām situācijām.
Kate Grīna
Devāmies arī uz Hertfordshire universitāti kur bija iespēja iepazīties ar to ko apgūst studenti šajā universitātē. Viens no šīs universitātes pasniedzējiem pastāstīja par to ko katra gada students apgūst, izrādīja visas darbnīcas un arī pastāstīja par tām, bija iespēja apskatīties absolventu darbus.
Ārpus Londonas devāmies uz kino studiju. Tur mums izveda ekskursiju pa telpā, kur tiek filmēts seriāls “Slow horses”. Pastāstīja kā notiek katras telpas veidošanās no nulles līdz telpā kurā tiek jau filmēts.
Amēlija Arieta Peškure
Ļoti patika aplūkot Jackson River Films studio, kur mums parādīja filmēšanas laukumus un konstrukcijas. Šī tēma man personīgi arī ļoti interesē, bija aizraujoši uzzināt vairāk par to, kā viss strādā iekšienē, kā ir izvietotas un uzstādītas istabas, kā ir izvietoti foni filmēšanai, kā strādā gaismas uz seta. Noderīgi bija uzzināt arī par cenām un par sagataves procesu, par rasējumiem un maketiem.
Gribētos pieminēt arī par draudzīgu kolektīvu un atsaucīgiem skolotājiem. Studentu apartamenti bija ļoti komforti, vienīgais mīnuss bija veļasmašīnas un saldētavas neesamība. Ēdienu mums bija jāiegādājas pašiem, bet skolotāji vienmēr parūpējās, lai aizejam paēst un nepaliekam izsalkuši.
Paula Vingrovska