Erasmus+ absolventu mobilitātes Portugālē

Elizabetes Bordjugas izstrādātais projekta logo

No Erasmus+KA116 projekta “ERASMUS+ mobilitātes PROFESIONĀLO PANĀKUMU ATSLĒGA” 2020-1-LV01-KA116-077240 astoņu mēnešu mobilitātēm ir atgriezušies absolventi, kuriem prakses vietas bija Itālijā , Portugālē un Spānijā.

Pēc 10 dienu karantīnas, notika projektu vadības  tikšanās ar absolventiem, kuras laikā dalījās ar gūto pieredzi un tika precizēta turpmāka sadarbība par projekta prezentācijas dienu.

Vienas no pirmajām atgriezās RMMT absolventes no  Portugāles –  Luīze Gulbe (vides dizains), Linda Elīza Broka (interjera dizains) un Žanete Jaunupe (multimediju dizains). Mobilitātes periods 2020.gada 8.oktobris – 2021. gada 7. jūnijs. 

 

Vairāk paši projekta dalībnieki par savu pieredzi Portugālē:

Sakarā ar Covid19 radītajiem ierobežojumiem gandrīz nekas nenotika tā, kā plānots vai iecerēts, taču par spīti tam es Portugālē pavadīju lieliskus un notikumiem, sajūtām bagātus 8 mēnešus. Šajā laikā man bija iespēja daudz laika veltīt sev – iepazīstot, iemīļojot un atklājot daudz jauna, kā arī piedalīties ar prakses laikā radītājiem darbiem personālizstādē. Sapratu, cik svarīgs ir kontakts ar cilvēkiem, citiem māksliniekiem, cik svarīga ir atrašanās pozitīvā un radošā vidē, lai es pati spētu radīt. Palikšanas laikā paspēju iedraudzēties ar dažādiem cilvēkiem – pārdevējiem, jauniešiem, māksliniekiem gan no Guimaraes, gan tālākām vietām. Zinu, ka vienmēr varu atgriezties vietā, kur mani sagaidīs.

Mana svarīgākā atziņa – ja gribi zināt, tad jautā. Neviens jautājums nav muļķīgs un ieguvums būs tik liels, cik liela ir vēlēšanās iegūt. Nākotnes Erasmusiešiem es vēlu – pārkāpiet pāri sev, savam ego un jautājiet – ceļu, padomu, apskāvienu un visu, kas nepieciešams. Portugāļi ir ļoti jauki un pretimnākoši, ja dodies ar smaidu!

 

Luīze Gulbe (vides dizains)

Luīzes Gulbes izstādē Guimares, Portugālē

 

Šīs mobilitātes laikā esmu tiešām daudz mācījusies, gan profesionāli, gan personīgi. Sāksim ar to, ka es tīri labi apguvu programmu AutoCAD, ar kuru sākotnēji likās neiespējami strādāt, un vēlāk to apvienoju darbam vēl ar citu programmu. Nācās papildināt zināšanas interjera dizaina stilos un tiem raksturīgajos materiālos, nostiprināju prasmes arī rasējumu veidošanā. Reāli interjera projekti, došanās līdzi uz objektiem, kur es varu palīdzēt darba veikšanā, iesaistīšanās prezentācijās- es tiešām jutos tā, ka mani neuztver vairs tikai kā jaunieti, kas mācās, bet gan kā pieaugušu cilvēku, kas ir gatavs strādāt, un kura idejas var pieņemt un īstenot. Man šķiet, ka tieši šajos brīžos, kad sajutu šo uzticību, es strādāju vēl vairāk, ar lielāku atdevi un secināju to, ka šis tiešam ir darbs un specialitāte, ar ko vēlos saistīt savu nākotni.

Tāpat arī nostiprināju zināšanas angļu valodā un spēju izmantot vienkāršas frāzes portugāļu valodā ikdienā. Un personīgi- esmu kļuvusi daudz pašpārliecinātāka un vairs neņemu tik ļoti pie sirds to, kas ir sakāms citiem, it īpaši, ja tā ir konstruktīva kritika. Beidzot esmu sapratusi, ka tas nav nekas slikts, un, ka tikai ar kritikas palīdzību ir iespējams mācīties un augt. Tāpat esmu kļuvusi daudz patstāvīgāka un zinu, ka ar visu varu tikt galā pati. Ja man vēl reiz būs iespēja doties Erasmus+ mobilitātē, lai tā būtu mēnesi ilga, vai 8 mēnešus ilga, es to noteikti izmantotu, bez ilgas domāšanas. Pieredze, kas tiek gūta strādājot ar profesionāļiem dažādās valstīs, tiešām nav vārdos uz papīra uzliekama, tas vienkārši ir jāpiedzīvo un jāizjūt.

Linda Elīza Broka (interjera dizains)

Linda Elīza Broka ar prakses kolēģiem firmā Alberto Sousa Interiores

 

Mobilitāte uz Portugāli kļuva par manu pirmo pieredzi Erasmus+ ietvaros. Arī personiski es līdz šim nekur tik tālu un ilgi prom no mājām vēl nebiju braukusi. Ziemeļniekus saulainā Portugāle sagaidīs ar dažādiem pārsteigumiem. Cits klimats, citi cilvēki, kas dzīvi uztver nedaudz vienkāršāk, cita valoda, kas nav tik pludena un lēna kā latviešu runa; domāju, ka visi studenti vairāk vai mazāk saskarās ar kultūras šoku savā pieredzē.

Darba vietā man vajadzēja strādāt ātri, efektīvi, jo darba vienmēr bija daudz. Pirmie mēneši bija smagi, stresa pilni, un es no sākuma nezināju, vai es izturēšu visu mobilitāti. Par spīti visam un sev, es tomēr gāju uz priekšu, un varu ar pārliecību teikt, ka es izdarīju pareizo lēmumu. Pieredze, jaunās un uzlabotās prasmes un zināšanas, kā arī lepnums par sevi ir visa tā vērts. Izaicinājums pašam sev – tas ir Erasmus+ projekta galvenais uzdevums.

Žanete Jaunupe (multimediju dizains)

Žanete Jaunupe kopā ar  Linda Elīza un Luīzi apceļot Portugāli

 

Aicinām sekot līdzi Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma Erasmus+ projekta aktivitātēm Facebook  un Instagram