ERASMUS+ mobilitāte Foligno, Itālijā

Mobilitāte ERASMUS+ KA 116 projekta “IZLAUŠANAS NO RĀMJIEM, LAI IEGŪTU ERASMUS+ PIEREDZI” 2019-1-LV-KA116-060202 ietvaros.

Šajā rudenī, 32 dienu ilgā mobilitātē, uz Itālijas pilsētu Foligno devās 6 RMMT audzekņi: Ernests Vilumsons KA-21, Ēriks Jarockis KA-31, Elīza Cipruse MA-31, Agita Grišina MA-31, Elīna Runģevica VR-31 un Rihards Ūdris VR-31. RMMT dalībnieki Itālijā uzturējās ERASMUS+ KA 116 projekta “IZLAUŠANAS NO RĀMJIEM, LAI IEGŪTU ERASMUS+ PIEREDZI” 2019-1-LV-KA116-060202 ietvaros, laika posmā no 21.10.2019.- 22.11.2019. Audzēkņi mēneša laikā guva pieredzi ar savu specialitāti saistītos uzņēmumos – prakses vietās, bet, no prakses brīvajā laikā, devās izpētīt pašu Foligno un tā tuvumā esošās citas vēsturiskās pilsētas.
Viņiem līdzi devās RMMT pedagogi: Daiga Geižāne un Anda Krieva. Pedagogi Itālijā pabija nedēļu, kuras laikā iepazinās ar uzņemošo organizāciju, audzēkņu prakses vietām, palīdzēja audzēkņiem ātrāk iejusties jaunajā vidē, kā arī guva profesionālu pilnveidi aplūkojot Itālijas kultūrvēsturiskos objektus un apskates vietas.
Foligno RMMT pārstāvjus uzņēma RMMT sadarbības partneris : European Grants International Academy Srl (EGINA).

Šis projekts tiek finansēts no Eiropas Savienības ERASMUS+ programmas.

Savā pieredzē dalās projekta dalībnieki:

  Šo mēnesi Itālijā es pavadīju strādājot uzņēmumā VIA INDUSTRIAE. Mans galvenais uzdevums bija grāmatas “Tra cielo e terra” (no itāļ. val. “Starp debesīm un zemi”) maketēšana. Lai gan grāmatas izdošanu es nesagaidīju, mans ieguldītais darbs grāmatas veidošanā bija visnotaļ ievērojams. Mans otrs uzdevums bija 60. – 90. gadu virsrakstu, logo un komiksu nosaukumu vektorizēšana, izmantojot programmu Adobe Illustrator. Man ļoti patika mana darba vide, mans priekšnieks un kolēģi vienmēr bija ļoti jauki un atsaucīgi. Varu ar lepnumu teikt, ka mans darbs šajā uzņēmumā tika pozitīvi atzīts un uzslavēts.
Manuprāt, mūsu grupa bija izdevusies kompānija, jo gandrīz visur devāmies kopā, un pavadījām daudz laika kopā arī darba dienu vakaros. Romā mēs bijām divas reizes. Pirmajā reizē tur bijām pirmās nedēļas beigās, ar skolotājām. Mēs apskatījām ievērojamākās tūristu apskates vietas. Biju pieradusi šīs vietas un mākslas darbus redzēt tikai bildēs vai internetā, tādēļ būšana tur likās grūti aptverama.
Šī projekta laikā es ieguvu jaunu pieredzi, kas noteikti man palīdzēs arī turpmākajā dzīvē un darba meklējumos. Pielāgošanās dzīvei un darbam citā vidē un kultūrā, valodas spējas uzlabošana un pat atkritumu šķirošana ir prasmes, ko es ieguvu šajā braucienā. Prakse Itālijā arī ļāva man labāk saprast manas darba iespējas profesijā, kuru pašreiz apgūstu.

Elīna Ruņģevica VR-31

 

  Manas darba dienas bija no 6:40-19:00. Strādāju kopā ar diviem Itāļiem, katru dienu sākām ar tasi kafijas, pēc tam braucām uz objektu. Pārsvarā skrūvējām reģipsi, katru dienu braucām uz objektiem, kuri atradās citās pilsētās.
Esmu pateicīgs par iespēju doties mobilitātē uz Itāliju, par pieredzi kā arī par iepazītajiem cilvēkiem un gūtajām emocijām. Noteikti nenožēloju, ka piedalījos ERASMUS+ projektā, jo bija ļoti interesanti.

Ēriks Jarockis KA-31

  Prakses mēnesi es pavadīju Itālijā, pilsētā – Foligno. Strādāju flīzēšanas firmā, visu prakses mēnesi pavadīju flīzējot, palīdzot flīzēt. Iepazinu itāļu flīzēšanas tehnikas, instrumentu nosaukums, kā arī iepazinos ar jauniem darba rīkiem un to pielietojumu. Darba kolēģi un šefs bija ļoti laipni, pretimnākoši un jauki. Strādājām diezgan nopietni, ātri, bet arī darbadienās ar viņiem nebija garlaicīgi. Prakses mēneša laikā piedalījos darbos  vairākos objektos. Darba laiks man bija atkarīgs no objekta atrašanās vietas- jo tālāk no Foligno, jo agrāk jāceļas. Par transportu nebija jādomā, darba kolēģi katru rītu man atbrauca pakaļ uz mājām.  
Mobilitāte man deva pieredzi, pozitīvu enerģiju, iespēju apskatīt daļu no Itālijas, pieredzi strādāt uzņēmumā, iepazīt jaunus cilvēkus utt. Es visiem ieteiktu izmantot iespēju piedalīties Erasmus+ projektos!

Ernests Vilumsons KA-21

  Pavadītais mēnesis Itālijā, noteikti bija piedzīvojumu pilns. Bija aizraujoši iepazīties ar jauniem cilvēkiem, jaunām vietām un kultūru. Es dzīvoju pilsētā Foligno, kas nav lielākā un tomēr tai piemīt savs šarms.
Darba vietā kolēģi bija ļoti jauki un palīdzēja, ja radās kādi jautajumi. Priekšnieks bija arī ieteicis vairākas vietas, kuras varētu apmeklēt mūsu pilsētiņā. Prakses laikā es ar kursabiedreni strādājām pie RPG spēles varoņu dizaina, pārveidojām tos tā, lai tie būtu vēsturiski korekti. Kā arī mums bija iespēja pastrādāt virtuālajā realitātē un izveidot gan to, kas mums būtu interesants, gan to kas noderētu kompānijai, kurā strādājām. Esmu ļoti pateicīga par šo iespēju un es labprāt piedalītos šādā projekta atkal.

Agita Grišina MA-31

  Pilna ar piedzīvojumiem, senatnīga, bet kaut kas pazīstams, tādas bija manas sajūtas Itālijā. Cilvēki un kultūra ir daudz savādāka nekā Latvijā, bet tas nav slikti, biju pat patīkami pārsteigta.
Man bija iespēja izbaudīt un pieredzēt virtuālo realitāti, kuru es nevarētu savādāk iegūt. Sākuma sajūta bija tik dīvaini redzēt sev priekšā manis izveidotu 3D skulptūru, bet to nekādā veidā nevar sataustīt vai just, tikai redzēt. Spēli, kuru palīdzējām veidot, ir balstīta uz Foligno vēsturi un iedzīvotāju tradīcijām.

Elīza Cipruse MA-31

  Es strādāju grafiskā dizaina uzņēmumā “PIXE”, tur es darbojos ar pilsētas karti, pēc tam arī tās pakoju. Veidoju dažādus logo tipus citiem uzņēmumiem, sataisīju arī galda kalendārus, kā arī darbojos citās tehniskajās lietās.
Pēc darba dienas beigām es pavadīju laiku iepazīstot pašu Foligno, apskatījos pilsētas muzejus un izbaudiju vietējos ēdienus. Iepazinos ar interesantiem cilvēkiem, piedalījos sportiskajās aktivitātēs.
Brīvdienās kopā ar projekta dalībniekiem devāmies apskatīt arī pārejās Itālijas pilsētas, pabijām: Ankonā, Perūdžā, Pelo, Spoleto, kā arī brīnišķīgajā pilsētā Romā. Aplūkojām daudz dažādas arhitektūras ēkas, sarunājāmies ar interesantiem cilvēkiem un izbaudijām silto laiku Itālijā. Izjutām Itālijas kultūru, izmēģinājām dažādus ēdienus – picas, pastas, dažādas uzkodas, kokteiļus un dželato.

Rihards Ūdris VR-31

   
  Mobilitātes laikā pavadījām skolēnus no Latvijas uz Folinjo Itālijā. Lidojām uz Romu un tālāk ar vilcienu no Romas Termini stacijas uz Folinjo. Ar audzēkņiem komunicēju, lai nerastos apjukums un mazinātos satraukums lidojumam. Romas lidostā palīdzēju iegādāties biļetes tālākajam ceļam, jo runāju itāliski. Dažas frāzes arī iemācīju skolēniem.
 Ierodoties Folinja pārbaudījām audzēkņu dzīvesvietas. Palīdzēju iekārtoties un aprast ar jauno vidi, iepazināmies ar pilsētiņas centru un vietām, kur audzēkņi varētu aiziet paēst, kur iepirkties un atrast sabiedriskā transporta pieturvietu.  Vēlāk, kopā ar audzēkņiem un uzņēmējorganizācijas pārstāvjiem no European Grants International Academy Srl, apmeklējām viņu prakses vietas. Palīdzējām skolēniem pēc iespējas ātrāk adaptēties jaunajā darba/prakses vidē stāstot par itāļu kultūru un paražām.  Ar skolēniem devāmies Folinjo, Asīzes un Romas pilsētu apskatē, kas paplašināja audzēkņu redzesloku un izpratni par attiecīgās valsts kultūru.
No projekta brīvajās stundās,  patstāvīgi iepazinu pilsētas un valsts kultūrvēsturisko mantojumu, apzinot itāļu saskarsmes stilu, komunicējot ar vietējiem iedzīvotājiem itāļu valodā, kas lieliski man noderēs vadot kultūras vēstures stundas.

Daiga Geižāne
pedagogs

Foto: Elīna Rungeviča

Rihards Ūdris